Tegoroczna edycja Międzynarodowej Konferencji „(Nie)zależność”, organizowanej przez Stowarzyszenie Na Tak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz partnera strategicznego Harpo, odbyła się w dniach 9-10 listopada 2018 r. w Poznaniu. Pierwszego dnia wykładowego, podczas którego zagościli prelegenci z Polski i zagranicy, dyskutowano o kwestiach wspierania niezależności osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – intelektualnej, rozwojowej, a także sprzężonej, również w zakresie wsparcia osób z dysfunkcjami wzrokowymi. Wielu wystawców zaprezentowało swoje produkty i technologie. W drugim dniu warsztatowym spotykaliśmy się w mniejszych grupach i na tzw. forach wystawców, czyli seriach 15-minutowych prezentacji technologii wspierających komunikację, aby już bardziej indywidualnie i praktycznie omawiać kwestie wspierania niezależności osób z różnymi formami niepełnosprawności.
Podczas konferencji można było usłyszeć cztery różne wykłady i uczestniczyć w ośmiu blokach warsztatowych. W sumie dwudziestu trzech wybitnych prelegentów, zarówno z Polski, jak i zagranicy, podzieliło się z publicznością swoją wiedzą, doświadczeniem i metodami pracy. Konferencji towarzyszyła wystawa technologii wspierających edukację i terapię osób niepełnosprawnych z całej Europy.
Dziewięciu wystawców zaprezentowało specjalistyczne wspomagające urządzenia elektroniczne, a Harpo jako jedyna firma wśród wystawców zaprezentowała nie tylko swoje gotowe produkty czy technologie wspierające osoby niepełnosprawne, ale również międzynarodowe projekty SUITCEYES i INSENSION realizowane w ramach Horyzontu 2020, które wzbudziły ciekawość wśród odwiedzających wystawę. Słyszeliśmy wiele ciepłych słów o tym, że proponowane przez nas rozwiązania są potrzebne osobom niepełnosprawnym, aby czuły się bardziej niezależne i potrzebne społeczeństwu.
Trzysta sześćdziesiąt pięć osób wzięło udział w konferencji. W sali wykładowej i podczas wystawy, jak co roku gościli naukowcy, pracownicy socjalni, terapeuci, fizjoterapeuci, opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych, a także rodzice, studenci i wolontariusze. Zatem spektrum osób odwiedzających nas było bardzo szerokie. Na naszych stoiskach prezentowaliśmy nasze najnowsze urządzenia, projekty i rozprowadziliśmy materiały promocyjne. Mamy nadzieję, że przynajmniej część odwiedzających będzie wystarczająco zainteresowana działalnością Harpo, aby do nas wrócić.