Na tegorocznej wystawie CSUN zostały zaprezentowane ciekawe rozwiązania dla osób niewidomych.
Oferta urządzeń wspomagających osoby z dysfunkcją wzroku wzbogaciła się o kolejne pozycje.
BrailleNote Touch firmy Humanware.
Nowoczesny notatnik brajlowski został wyposażony w ekran dotykowy, pod którym zostały umieszczone 32 komórki brajlowskie. BrailleNote Touch został wyposażony w brajlowską klawiaturę ekranową, która wydaje się lepiej dopracowana niż ta wykorzystana w urządzeniach opartych na systemie iOS. W BrailleNote Touch każde położenie wszystkich dziesięciu palców na ekranie powoduje kalibrację i po ułamku sekundy Użytkownik czuje wibrację urządzenia, oznaczającą potwierdzenie: „tak, widzę gdzie będziesz naciskał”.
Urządzenie zawiera system operacyjny Android w wersji KitKat, dzięki czemu można korzystać ze standardowych aplikacji tabletów czy smartphone’ów. Zainstalowany w BrailleNote Touch sceenreader – KeySoft, czyni te aplikacje dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących. Program zawiera dodatkowo swoje własne aplikacje, takie jak edytor tekstu czy manager plików.
Dla osób, które nie chcą korzystać z dotykowego ekranu, Humanware oferuje do urządzenia etui, zawierające zwykła klawiaturę brajlowską z prawdziwymi, plastikowymi klawiszami, dobrej jakości.
InsideOne firmy InsideVision.
Kolejna innowacja na rynku. Cechą wyróżniającą jest ekran dotykowy z wyżłobionymi miejscami ułożonymi tak, jak klawisze zwykłej klawiatury brajlowskiej. Powierzchnię dotykową stanowi cały ekran i dodatkowo trzy „rynienki”po prawej i lewej stronie ekranu oraz pod ekranem w pobliżu 32-znakowej linijki brajlowskiej. Standardowe przyciski i gniazda zostały umiejscowione na brzegach urządzenia.
Dzięki funkcjonalności urządzenia, zapewniającej wyświetlanie tego, co aktualnie jest na nim robione, osoby widzące mogą „kontrolować” to co robi osoba niewidoma. Po wyłączeniu ekranowej klawiatury brajlowskiej można korzystać z urządzenia jak ze zwykłego tabletu Windows.
Urządzenie zawiera system operacyjny Windows 10 oraz program udźwiękawiająco-ubrajlawiający NVDA. Istnieje możliwość obsługi urządzenia przez inne płatne programy typu screenreader. Dostępny jest również w urządzeniu zestaw programów in. Home.
Mountbatten Braille Whisperer firmy Harpo.
Najnowsza wersja Mountbatten Brailler. Jest to urządzenie do nauki Braille’a.
Urządzenie posiada Bluetooth, a w AppStore i Google Play znajdują się darmowe aplikacje MBMimic. Dzięki temu, można komunikować się z użytkownikiem Mountbatten Whisperer wykorzystując własne urządzenie z systemem iOS, pobierać pliki z pamięci Mountbatten Whisperer, drukować pliki na Mountbatten Whisperer, przesyłać pliki do Mountbatten Whisperer i wiele innych.