» » » Terapia zaburzeń pamięci z Afasystem

Terapia zaburzeń pamięci z Afasystem

w kategorii: Baza wiedzy | 0

Terapia zaburzeń pamięci z wykorzystaniem Afasystemu może być skutecznym wsparciem dla osób, które doświadczyły problemów z pamięcią, np. po udarze mózgu. Zaburzenia pamięci często współistnieją z afazją, ponieważ obie te funkcje są związane z pracą mózgu. Afasystem to narzędzie, które można zastosować w ramach rehabilitacji funkcji poznawczych, w tym pamięci.

Jak Afasystem wspiera terapię zaburzeń pamięci?

1. Ćwiczenia wspomagające pamięć krótkotrwałą i długotrwałą

  •  Afasystem oferuje szereg zadań, które pomagają trenować różne rodzaje pamięci. Ćwiczenia mogą obejmować zapamiętywanie ciągów słów, obrazów, czy zdań. W miarę postępu terapia staje się coraz bardziej złożona, wymagając od pacjenta zapamiętywania coraz dłuższych sekwencji.

2. Stymulacja poznawcza

  •  System dostarcza bodźców poznawczych, które pomagają aktywować i wzmacniać mechanizmy pamięciowe. Stymulacja może dotyczyć pamięci wzrokowej, słuchowej lub słowno-obrazowej. Ćwiczenia tego typu mogą angażować różne zmysły, co sprzyja tworzeniu silniejszych śladów pamięciowych.

3. Ćwiczenia wielozadaniowe

  •  Wielozadaniowość jest ważnym aspektem codziennego życia, a Afasystem umożliwia trening w wykonywaniu kilku zadań jednocześnie, co pomaga rozwijać pamięć roboczą. Przykładem może być zapamiętywanie jednocześnie kilku informacji i ich wykorzystanie w krótkim czasie.

4. Ćwiczenia na pamięć semantyczną

  •  Terapia z Afasystemem może również obejmować trening pamięci semantycznej, czyli pamięci związanej z rozumieniem i przechowywaniem wiedzy o świecie. Pacjent może ćwiczyć rozpoznawanie i przypominanie sobie informacji o faktach, osobach czy wydarzeniach.

5. Personalizacja ćwiczeń

  •  Terapia pamięci z Afasystemem jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. System umożliwia logopedzie lub terapeucie kognitywnemu dostosowanie poziomu trudności oraz rodzaju ćwiczeń do konkretnych deficytów pamięciowych pacjenta.

6. Monitorowanie postępów

  •  Dzięki Afasystemowi terapeuta ma możliwość śledzenia postępów pacjenta w czasie rzeczywistym. Postępy są rejestrowane, co pozwala na ocenę skuteczności terapii i dostosowanie zadań do poziomu trudności odpowiedniego dla pacjenta.

7. Ćwiczenia związane z uwagą i koncentracją

  •  Często zaburzenia pamięci współistnieją z trudnościami w koncentracji. Afasystem oferuje zadania, które pomagają pacjentom rozwijać umiejętność skupienia się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, co jest niezbędne do efektywnego przetwarzania i zapamiętywania informacji.

8. Ćwiczenia powtarzalne

  •  Regularna praca nad określonymi zadaniami pamięciowymi z Afasystemem pozwala pacjentom na systematyczne utrwalanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Powtarzanie ćwiczeń w różnych kontekstach sprzyja utrwalaniu śladów pamięciowych.

9. Integracja z innymi metodami terapeutycznymi

  •  Afasystem może być stosowany w połączeniu z innymi metodami terapii zaburzeń pamięci, takimi jak ćwiczenia manualne, techniki relaksacyjne, czy terapia farmakologiczna, co pozwala na kompleksowe podejście do rehabilitacji pacjenta.

Przykłady ćwiczeń w terapii pamięci z Afasystemem:

  • Zapamiętywanie obrazów i odpowiadanie na pytania związane z detalami.
  • Powtarzanie i zapamiętywanie ciągów cyfr lub słów.
  • Zadania polegające na kojarzeniu słów z obrazami.
  • Ćwiczenia związane z przypominaniem sobie szczegółów z przeczytanego tekstu.
  • Gry poznawcze, które angażują pamięć krótkotrwałą i roboczą.

Podsumowanie

Afasystem to zaawansowane narzędzie wspomagające rehabilitację pacjentów z zaburzeniami pamięci, które można wykorzystać w terapii logopedycznej i kognitywnej. Regularne ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta pomagają w stopniowej poprawie zdolności pamięciowych i powrocie do większej samodzielności w codziennym życiu.

AfaSystem rehabilitacja afazji
AfaSystem

AfaSystem to zestaw programów komputerowych wspomagających rehabilitację chorych z afazją. Przeznaczony jest dla terapeutów pracujących z osobami z zaburzeniami mowy, zajmujących się rehabilitacją pacjentów po udarach, urazach, w przebiegu chorób upośledzających sprawności językowe. Ćwiczenia obejmują podstawowe funkcje językowe (tworzenie i rozumienie wypowiedzi językowych, czytanie i pisanie). Wzbogacony o ilustracje i prezentacje dźwiękowe materiał został podzielony według poziomów trudności.

Dowiedz się więcej
AfaSystem w wersji dla pacjenta
AfaSystem w wersji dla pacjenta

Afasystem w wersji dla pacjenta to wersja programu Afasystem czyli zestawu narzędz komputerowych wspomagających rehabilitację chorych z afazją, która służy do indywidualnej pracy w domu. Afasyste przeznaczony jest dla pacjentów po udarach, urazach, w przebiegu chorób upośledzających sprawności językowe. Narzędzie zostało opracowane w Pracowni Neuropsychologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wersja dla pacjenta pozwala na intensyfikację oddziaływania terapeutycznego, poprzez umożliwienie ćwiczenia w domu. Wersja dla pacjenta nie działa jednak samodzielnie – wymaga współpracy z terapeutą pracującym na Afasystemie.

60,00899,00 Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page