Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.3 – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.
Uwaga! Nabór wniosków działania 8.3 rozpoczął się 11 lutego 2013 roku.
Od tego roku nie jest wymagany wkład własny jednostek samorządu terytorialnego w realizację projektu. Szczegóły czytaj tutaj.
Jednym z priorytetów IBARiM jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania i realizacji projektów przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych.
eInclusion to jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach projekt unijny, którego celem jest zagwarantowanie dostępu do internetu tzw. grupom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, daje możliwość uzyskania środków z funduszy unijnych na likwidację wykluczenia.
O dofinansowanie mogą ubiegać się:
-
•jednostki samorządu terytorialnego,
-
•grupy jednostek samorządu terytorialnego - konsorcja, związki, stowarzyszenia i porozumienia,
-
•konsorcja jednostek samorządu terytorialnego lub w/w grup jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi
Jedną z grup społecznych, potencjalnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym są osoby niepełnosprawne. Jednostki samorządu terytorialnego zwykle uwzględniają w składanych projektach szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednak wiele projektów, pomija specyfikę tej grupy, traktując ją na równi z innymi. Oczywistym jest, że wiele osób niepełnosprawnych nie będzie mogło w pełni obsłużyć komputera przy pomocy standardowych urządzeń peryferyjnych albo, jak w przypadku osób niewidomych, specjalistycznego oprogramowania.
Nasz Instytut chciałby zwrócić Państwa uwagę, na specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych, w zakresie obsługi komputera i dostępu do Internetu.
Nowoczesne rozwiązania informatyczne i elektroniczne dają szerokie możliwości osobom z niepełnosprawnością. Dzięki nim, te osoby mogą samodzielnie obsługiwać nie tylko komputer, ale również mogą swobodnie poruszać się w internecie. Stają się „pełnosprawne” w tej płaszczyźnie życia społecznego. Zwykle niekiedy, żeby to się stało, taka osoba musi dysponować nie tylko standardowym zestawem komputerowym z dostępem do sieci, ale również musi posiadać specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. W każdym przypadku jest to uzależnione od rodzaju niepełnosprawności oraz indywidualnych potrzeb danej osoby.
Dlatego warto zwrócić uwagę, że ogromne znaczenie ma po pierwsze włączenie do projektu osób niepełnosprawnych, a po drugie, uwzględnienie wyposażenia stanowiska komputerowego w sprzęt specjalistyczny dla takich osób.
Dysponujemy dużą wiedzą olbrzymim doświadczeniem w zakresie doboru sprzętu komputerowego dla osób niepełnosprawnych. Gotowi jesteśmy pomóc wszystkim zainteresowanym, zarówno w pisaniu wniosków w ramach „działania 8.3” jak i realizacji projektów, pod kątem udziału w nich osób niepełnosprawnych.
Chcielibyśmy przekazać naszą wiedzę w zakresie specjalistycznego sprzętu komputerowego, osobom zainteresowanym eInclusion, w postaci bezpłatnych konsultacji.
Zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i chętnie pomożemy w rozwianiu wątpliwości powstałych w kontekście udziału osób niepełnosprawnych w wyżej wymienionym projekcie.